Choď na obsah Choď na menu
 

I.

Moje trápenie a hlavne nejaké tie bolesti začali asi v roku 2000. Boli to bolesti, ktorým som nejak nevenoval veľkú pozornosť, nakoľko som vykonával namáhavú prácu v zamestnaní, kde som trávil veľa času, mal som na krku prácu na záhrade, na chalupe. Bolo toho na mňa dosť. No mal som jednu veľkú záľubu-bicyklovanie. Bolesti začali v oblasti bedrových kĺbov, chrbtice. Samozrejme som po nejakom čase navštívil lekára. Počas bicyklovania som sa cítil dobre, lebo telo bolo rozhýbané a na čerstvom vzduchu. Ale prišiel večer, kľud a už to bolo horšie.Tak som skúšal lieky, ktoré mi lekári predpísali. Našiel som také čo zaberali. Dal som si ráno....bolo dobre. Ale po čase som si už niekedy musel dať aj večer. No postupne som si uvedomil, že si na bolesť zvykám. Tak som lieky bral, len keď som mal už ozaj neznesiteľnú bolesť, alebo keď som vedel že budem potrebovať dostatočne sa hýbať. Bolesti sa ale stále zväčšovali. V oblasti krížov to šlo až do kŕčov, pridávali sa ramená (bolesť pri poklepaní na ramená), zhrbenie, problém pri otáčaní hlavy (začal som sa otáčať celým telom). Keď som bol na ortopédii, tam som prvý krát počul niečo ako BECHTEREV, ale to bolo všetko a nikto s tým viac nič nerobil. Posledné 2-3 roky to bolo stále horšie a horšie, nakoľko som prestal bicyklovať-mal som menej pohybu. Mal som problém už celodenný. Našťastie som našiel super obvodnú lekárku, ktorá sa mi snažila všemožne pomôcť. A vtedy sa to všetko začalo. Potrebné vyšetrenia robila ako na bežiacom páse-snažila sa ma dostať do NURCH Piešťany. Už dávnejšie som sa tam skúšal sám pýtať, ale je doktor a Doktor. Mojej super  pani doktorke sa to podarilo!!! A tak som sa dostal koncom decembra 2009 na vyšetrenie do spomínaného ústavu! Všetko prebehlo ako treba, vzali mi krv, navštívil som pána doktora. Povedal, že mi výsledky pošlú, napísal si moje t.č. Keď sa HLA-B 27 potvrdí, vraj mi dajú vedieť a môžem sa rozhodnúť, či tam chcem ísť ležať. Prešli 3 týždne a mal som telefonát. Vraj či môžem o 6 dní nastúpiť do ústavu. Najprv ma tým zaskočili. Povedal som, že sa rozhodnem. Na to ma manželka skoro pohľadom ukameňovala. Vraj také bolesti, toľko sa snažíš tam dostať....čo sa chceš rozhodovať??? A moja mamina sa tiež pridala. Mali pravdu! Volal som nazad-beriem to! Tak som nastúpil do NURCH. Prešiel týždeň a čuduj sa....cítil som sa nejak lepšie! Dostal som procedúry: bazén, individuálny telocvik, elektroliečbu. Divné-pomáhalo to! Aj elektroliečba, ktorú som absolvoval v našom meste (kde mi nejak nepomohla). Individuálne cvičenie-dobrá vec. Dostal som fajn sestričku, ktorá presne vedela čo má robiť, ako cvičiť-vedela presne po akú moju bolesť si môže dovoliť ísť! Bol som tam 3 týždne. Teraz som doma. Viem, že na našu chorobu musím cvičiť, plávať. Keď sa  bude dať, musím sa vrátiť k bicyklovaniu-moje zlaté bajkovanie :-))

Čo sa liekov týka-bral som VERAL, DICLOFENAC DUO, RECOXA. Momentálne mi v NURCH nastavili SULFASALAZIN-EN, a AFLAMIL.

V NURCH mi bola ponúknutá bioliečba. Robia mi krvné vyšetrenia, niektoré si musím dať spraviť doma a ak bude všetko ok.....vyskúšam to! Potom sa podelím o poznatok-BIOLIEČBA.

 

II.

Bioliečba sa nekonala z rodinných dôvodov. Zatiaľ som si ju odložil na neskorší čas. Momentálne som opäť v NURCH na odpočinku. Plávanie, masáž, teplý zábal, individuálny telocvik, bicykel a cvičenie v bazéne. Už po troch dňoch sa cítim lepšie. EKG, nový RTG na posúdenie stavu zhoršenia a liečby. A samozrejme odbery moč + krv. Výsledky zatial všetky nemam, ale dúfam, že to nebude o moc horšie za tie dva roky, ktore prebehli od prvej hospitalizácie v NURCH.

 

III.

Tak predsa biolečba!

Rodinné dôvody poriešené, BIO začala! Dnes 17.2.2014 som po rôznych vyšetreniach a natahovačkách pichol prvú dávku HUMIRA. Mám injekciu, keďže mi nerobí problém sa pichať sám.  Budem dodržiavať rozsah pichania každé 2týždne. Snáď nezabudnem :-)

Postupne budem dopisovať účinky, pozorovania, či bolesť ustupuje.....čiže...čo sa deje.

 

 

Komentáre

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.